+38 (093) 280-03-89+38 (067) 294-29-97ikitbtv@gmail.com

«Необхідно орієнтувались на те, що треба стати фахівцем тут»

На факультеті кіно та телебачення дуже багато унікальних викладачів, які фактично є творцями сучасного мистецтва. Сьогодні наш співрозмовник – український звукорежисер, професор, завідувач першої  в Україні кафедри звукорежисури, співавтор першого українського телесеріалу «Роксолана» −  Рязанцев Лев Васильович.

Журналіст: Леве Васильовичу, майже вся Ваша фільмографія складається з документальних фільмів. Чому саме цей жанр і в чому полягає його специфіка ?

Л.В.: Справа в тому, що я працював на різних студіях. Є в мене художні фільми, ігрові і телевізійні, серед них перший український серіал «Роксолана». Я починав у мультиплікації, але,як вітер мандрів, не можу сидіти на одному місці, тому я був і на кіностудії Довженка, і на телебаченні, але так сталося , що останньою стала «Українська студія хронікально – документальних фільмів», звідси і кількість робіт. Документалістика цікавіша тим, що ти знайомишся, спілкуєшся з реальними людьми. Я 18 років пропрацював там, бо це задоволення і життя. Особливо дуже цікаво було під час Чорнобильської аварії. Наша група - єдина, яку допустили до зйомок, там ми зняли фільм «Чорнобиль – хроніка важких тижнів», його презентували за кордоном та у всьому світі.

Журналіст: Цей фільм знімався менш , ніж за три тижні після аварії. Що було найважчим  і чи не було загрози?

Л.В.: Це було дуже складно і небезпечно, тому на сам об’єкт звукорежисери не їздили, там була 9-кілометрова зона, куди допускали тільки операторів і режисерів, серед них оператори: В.Кріпченко, В. Таранченко,  режисер В. Шевченко. Крім того, було декілька груп, і в тому числі звукорежисерів. Найстрашніше, що було, - паніка.

Журналіст: Ви є засновником першої кафедри звукорежисури в нашому університеті. На що ви опирались, коли писали підручники та складали програми?

Л.В.: Справа в тому, що викладання звукорежисури на рівні вищої школи до 1992-го року не було. Я як фахівець з досвідом і мій колега з телебачення Лукаш Віктор Миколайович поставити ціль, порушити це питання і запустити процес. Нам допомогли режисери театрального інституту, вони зацікавлювали викладачів, тому в 92-му році був здійснений перший набір: всього 5 людей. Там я починав і сформувався як викладач, і тепер згадую це з теплотою. Ми набирали групу в складі режисерів телебачення, і завжди піднімали питання про розподіл,  але тоді це не оцінили. В 2000-му  році нас запросив Михайло Михайлович і ми почали працювати. Так сталось, що мені доручили цю кафедру, а тут вже стали потрібними методички, програми, підручники. Я йшов навмання, базувався на своєму сорокарічному досвіді роботи звукорежисера, читав літературу, писав лекції від А до Я.

Журналіст: Як Ви думаєте, які риси мають бути в характері звукорежисера?

Л.В.: Для звукорежисера потрібні природні дані, перш за все музичні, тому перше, що ми перевіряємо на вступних, це наявність музичного слуху, адже хтось може не знати нотної грамоти, але інтонує чисто. Таких ми одразу беремо. Складність нашої професії полягає в тому, що вона знаходиться на стику творчих та технічних процесів. І ми це все освоюємо, адже треба мати музичні дані та технічні здібності, тому для підготовки є дуже багато суміжних дисциплін.

Журналіст: І наостанок, дайте пораду тим,хто плануйте займатися цією справою

Л.В.: Я за 25 років випустив біля 150 звукорежисерів і на будь-якому каналі обов’язково буде хтось з наших. У нас є всі можливості бути класним звукорежисером, прийти і тебе візьмуть. Необхідно орієнтувались на те, що треба статифахівцем тут і  пам’ятати, що звукорежисер – це творча професія, і він має оперувати звуком як творчим образом.

Автор: Кроліцька Олена

Тел.: +38 (044) - 528 - 05 - 33

Адреса: Київ, вул. Є.Коновальця 36Б ( 3 корпус, 3 поверх, 302 ауд.)

Моб.: +38 (050) 220-93-19 Сергій Миколайович Гончарук

Факс: +38 (044) 285-85-27