Інститут кіно і телебачення

Тімлін Едуард Леонідович – класик, який тримає руку на пульсі часу

Кінооператор, сценарист, актор, Заслужений діяч мистецтв України, член Національної спілки кінематографістів України (НСКУ). Для нього робота найголовніше у житті.  Зняв понад 300 фільмів.

Доброго дня  Едуарде Леонідовичу, рада познайомитися з класиком українського кіно. Чому ви вирішили стати оператором?

          Моя мама працювала на студії Олександра Довженка  і мене з дитинства вабив світ кіно.  Я все дитинство бігав по студіях, дивився як відбуваються зйомки. Мені давали маленькі  шматочки плівки , так звані «горішки» і  я сам почав знімати.  Тому,  я зразу знав куди і на кого буду вступати, звичайно це був  ВДІК! Ще до вступу в університет ,  я  вже крутився на різних студіях та знімав кіно. 

Що вам подобається у  професії ?

         Після закінчення університету я знімав різне кіно - ігрове, неігрове, усякі фільми. Пробував  себе у різних жанрах та напрямках, тому з гордістю можу заявити, що мені подобається усе. Адже створення фільму це цікавий, магічний процес від якого важко відірватися.

Чи є у вас фільм-візитна картка?

            Та у мене є все, серед них важко виділити щось конкретне. Але, якщо обирати за жанром,  то неігрове кіно   «Освідчення в любові», знятий у 1966 році.  Це повнометражний фільм про жінок України, їхню важку долю. Хоч він і вийшов маленьким тиражем, але там багато чого цікавого і побудова зображення, і таке інше.  А з-поміж ігрового кіно, то це «Нові пригоди янкі при дворі короля Артура», знятий на кіностудії Довженка. Це великий цікавий фільм про літак американського льотчика, який заблукав у часі. Льотчик потрапив в епоху славного короля Артура, де він зустрів легендарних лицарів Круглого столу.  Герой стане свідком величі й загибелі королівства.  Взагалі у мене багато фільмів і це далеко не весь список моїх візитних карток.

Чи хотіли б ви знімати кіно і далі?

           Я знімав і буду знімати! Я і зараз знімаю фільм про Давида Черкаського, я активно допомагаю у зйомках. Також знімають фільми мої студенти, я консультую їх у деяких питаннях.  Тому, я не буду зупинятися на досягнутому, буду знімати, знімати і ще раз знімати! Адже це так цікаво, зйомки це все моє життя - від цього важко відректися, чи перестати. Потрібно знімати, знімати і ще раз знімати!

Що вам давала ваша професія?

          Довголіття і любов до життя – більше нічого. Довголіття тому, що увічнила моє ім’я у історії кінематографу, любов до життя тому, що кожен кадр потрібно було розбирати,тобто відчувати, що навколо тебе, любити світ, любити життя і віддавати ці почуття фільмам. Я люблю свою роботу!

Чому ви прагнете навчити своїх студентів?

         Перш за все думати, куди б вони не потрапили і що не було навколо вони повинні мати свою чітку думку. Думку про все. Де б вони не були, щоб не забували про місце де народилися, країну, в якій живуть. Ніхто не знає у який куточок світу занесе нас життя , головне завжди повертатися додому та пам’ятати про своє коріння. Бути патріотом  батьківщини і любити свою професію, адже, якщо ти не любиш, що робиш, то чи буде з цього толк?!

Едуарде Леонідовичу, ось ви знімали кіно у двох епохах, яке кіно краще. Те, що знімали у двадцятому чи двадцять першому столітті ?

          Немає гіршого чи кращого. Тут питання техніки. На сьогоднішній день техніка стала набагато простішою у використанні. Зараз можна за невеликі гроші знімати і не залежати ні від нікого, знімати дійсно хороше та геніальне кіно.  У нас не було цієї можливості, адже потрібно було купувати кіноплівку, а вона не дешева. Тим паче її потрібно не мало, за нами слідкували, щоб ми не знімали зайвого. Було багато історій в житті, коли мої колеги, знімали авторське кіно, але потім за це «отримували по повній».  І в мене теж таке було.  Тому, я не можу сказати, що краще, адже тоді нашим фінансуванням займалася держава і  у нас не було можливості, якось творчо розійтися. Ми не могли повністю реалізувати свій потенціал. Але, попри це, двадцяте століття залишило багато чудових фільмів. Звичайно сьогодні є і кращі. 

Зрозуміло. У вас є свої секрети зйомки?

          По-перше потрібно знати історію створення зображення: як правильно знімати, які переходи, ракурси і таке інше. У кожного оператора свої секрети зйомки, особисті так би мовити. Адже кожен має свій погляд як краще знімати. Його потрібно розвивати, розвивати своє світорозуміння. Взагалі найскладніше знайти команду, яка б тебе розуміла. Без хорошої команди, не буде хорошого фільму.

Чи є у вас оператори на яких ви рівняєтесь, чи рівнялись колись?

          Я з іншої епохи і у нас  були свої еталони ідеалу. Наприклад, у мене -  це був Едуард Тіссе.  Він знімав хроніку громадянської війни. Створював разом з С.Ейзенштейном фільми: «Броненосець „Потьомкін“» ,«Старе і нове», «Жовтень» та ін., а з О. Довженком — «Аероград» . Певно саме через Тіссе, мені подобається знімати документальні фільми.  Для мене він був еталоном натурних зйомок, а не натурних  - Андрій Москвін. Москвін також знімав  з Ейзейнштейном фільм  «Иван Грозный». Для мене вони були класиками. Потім з’явилися інші.

І наостанок, якими рисами повинен володіти істинний оператор?

         Він повинен мати твердий світогляд у світорозумінні і розумінні своєї професії і не творити те, чого він не хоче. Не робити того, що від нього вимагають проти його волі - тоді буде істинний художник, людина, яка зможе зняти прекрасне кіно. Цьому я і навчаю своїх студентів, адже техніка вона змінюється, а людська душа вона багатогранна і глибока. 

Дякую за  відповіді на питання. Усього вам найкращого та творчої наснаги!

       Дякую і вам також.

Автор: Вікторія Каліновська

#кнукім #кук #ікітб #фкітб #факультет_кіно_і_телебачення #інститут_кіно_і_телебачення #Поплавський #абітурієнт2018 #абітурієнт #зно #телебачення #кіно #київський_університет_культури #київський_національний_університет_культури_і_мистецтв

ДЕКАНАТ:

Адреса: Київ, вул. Чигоріна, 14 (каб.25)

Режим роботи: ПН. - ПТ.: 08:30 - 17:30

Тел.: +38 (093) 741-30-55

E-mail: ikitbtv@gmail.com

              

ПРИЙМАЛЬНА КОМІСІЯ ФКіТБ:

Адреса: Київ, вул. Є.Коновальця 36 ( 3 корпус, 3 поверх, 302 ауд.)

Режим роботи: ПН. - НД.: 08:00 - 20:00

Моб.:+38 (063) 470-92-39 Володимир Петрович Данилюк

Моб.: +38 (067) 294-29-97 Олександр Ілліч Балабан

Моб.:+38 (093) 035-88-17 Катерина Сергіївна Степаненко

E-mail: abiturient@knukim.edu.ua

              

 
Карта (клацніть для збільшення)

Copyright © 2016-2023 ФКіТБ

Розробка сайту: Dmytro Romankov