Кіностудія імені Довженка

Найкращий документальний фільм усіх часів (“Людина з кіноапаратом”), відмінна зарубіжна картина 1958 року (“Дорогою ціною”), світовий успіх 1945 року (“Нескорені”)  – і це ще не всі нагороди, які отримували фільми, зняті на кіностудії Довженка. Цю кінофабрику знають усі і за своє існування тут відзняли понад 900 стрічок.

Історія найбільшої кіностудії починається з 1928 року. Тоді, першою показали стрічку для дітей “Ванька та “Месник” Акселя Лундіна. А вже через рік зняли фільм “Людина з кіноапаратом”, який у 1964 році назвали кращим серед дванадцяти найцінніших документальних фільмів усіх часів.

Становлення кіностудії почалося в 1930-ті роки, тоді майстри втілюють звук і додають колір. Отже першим кольоровим фільмом на фабриці став “Сорочинський ярмарок” Миколи Екка, а першою звуковою кінокартиною показали “Симфонію Донбасу” Дзиги Вертова.

Проте глядачам так і не вдалося побачити екранізацію славнозвісного фільму “Тарас Бульба”, адже зйомки перервала війна. У жовтні 1941 року студію евакуювали до Ташкента де вона, навіть попри труднощі, продовжила свою роботу. Там було знято фільми "Як гартувалася сталь", "Партизани в степах України" та "Літа молодії".

1945 року вже на кіностудії Довженка у Києві режисер Марк Донський зняв перший повоєнний фільм  - “Нескорені”. І одразу отримав світовий успіх, а найголовніше – золоту медаль Венеціанського фестивалю. Пізніше режисер зняв фільм-екранізацію “Дорогою ціною”. Британська академія назвала цю кінострічку найкращою зарубіжною картиною 1958 року. А в 1965-му таку ж нагороду здобули "Тіні забутих предків" Сергія Параджанова.

За більш ніж 90 років свого існування кіностудія випустила багато фільмів, які стали справжнім українським надбанням. Наприклад кінокартини Леоніда Бикова "Ати-бати, йшли солдати" та "У бій йдуть самі старики". Також у майстерні творили багато відомих особистостей, таких як: Сергій Параджанов, Юрій Іллєнко, Леонід Биков. Наразі при кіностудії функціонує театр кіноактора, в штаті якого до 90 акторів різного віку.

На жаль, зараз виходить дуже мало фільмів на кіностудії Довженка, натомість фабрика надає послуги іншим кіно- та телекомпаніям у роботі над виробництвом їх продукції.

Єлизавета Ткаченко